V červenci tomu budou dva roky co Google změnil politiku a vkládání map na web již není zdarma. A nebo je? Přináším Vám hned dva způsoby, jak je zdarma získat.

Konec Google map zdarma

Google 16. července 2018 přestal poskytovat své mapy zdarma a přesunul je do placených služeb. Přesněji používá model “pay-as-you-go”, tedy plaťte za službu dle toho, jak moc ji využíváte. Většina uživatelů na to přišla, když na stránkách našla podobný obrázek. Možná jste jej na svém vlastním webu našli i Vy.

Google mapy zdarma

Stále je možné vložit Google mapy na web zdarma. Jsou pro to dvě cesty:

  1. přes iframe
  2. přes placenou API (ano i tato možnost pro Vás může být zdarma)

Vložení map přes iframe

Vyráběli jste svůj první web v HTML? Pak si jistě vzpomínáte na vkládání přes iframe. Dnes se s tím příliš často nesetkáváme, přesto je to stále funkční  a relativně bezpečná cesta na vložení Google map na web.

Pojďme se podívat jak na to.

    1. Zadejte požadovanou adresu na google.com/maps a v levé části klikněte na menu, poté na “Sdílet nebo vložit mapu”

Google mapy - sdílení

  1. Zobrazí se Vám okno se dvěma záložkami. Překlikněte se na “Vložení mapy”. Můžete také nastavit velikost mapy, kterou chcete na web vložit (“Vlastní velikost”). Poté klikněte na “Kopírovat HTML” a tento kód vložte na požadované místo na Vašem webu. A máte hotovo!

Google mapy - velikost

 

Kdy využít iframe?

V případě, kdy Vám stačí obyčejná interaktivní mapa s jednou adresou a bez dalších úprav.

 

Co dělat v případě, kdy potřebuji Google API

V takovém případě je nutné se registrovat do Google Maps Platform. Registrace je zdarma, připravte si ale kreditní kartu. Bez té registraci nedokončíte (platba nebude vyžadována!).

V čem je tedy ten fígl? Každý měsíc dostanete kredit $ 200 na “útratu” v Google mapách. Pro většinu menších webů to bohatě stačí. Přesněji Vám to postačí na:

  • až 28 000 načtení dynamických map nebo
  • až 100 000 načtení statických map nebo
  • až 14 000 dynamických street view volání

Načtení znamená, že mapa byla zobrazena. Tedy i v případě, kdy ji uživatel vůbec nevyužil. Proto dobře zvažte, zda všechna zobrazení, která se na Vašem webu uskuteční jsou skutečně nutná. Například zda musíme mít dynamickou mapu v patičce, kam většina uživatelů nedoscrolluje. Zde je to ideální místo pro malou mapu vloženou přes iframe.

Nástroj, kde si můžete zkontrolovat zda se do kreditu zdarma vejdete najdete zde. Musíte mít však API aktivní, aby bylo co sledovat. Najdete zde přesné počty načtení mapy dle jednotlivých API. Výsledné statistiky vložte do kalkulátoru, můžete použít například tento kalkulátor, který Vám pomůže odhadnout finanční náročnost.

Kredit Vám nestačí?

Může se zdát, že 28.000 načtení mapy za měsíc je vysoké číslo. Nemusí být. Některé weby mají vysokou návštěvnost, jinde se mapa zobrazuje několikrát během jedné návštěvy. A co dělat v takovém případě?

Tipy jak se vyhnout placení

  • Ověřte, že se mapy načítají pouze na místech, kde je to důležité. Odstraňte je z patiček, postranních lišt a dalších prvků, které se mohou načítat na více stránkách.
  • Využijte různé API pro jazykové mutace webu. Každá doména může mít svou API (.sk, .cz, .com).
  • Kde to jde, použijte vložení přes iframe.
  • Využijte alternativy – Mapy.cz, OpenStreetMap
  • Ponechte mapu mimo web – na webu ponechte pouze obrázek s odkazem na Google mapu s detaily. Mějte na paměti, že ale odvádíte uživatele z webu pryč.
  • Dynamická mapa na vyžádání
    • statický obrázek mapy, místo kterého se po kliknutí načte dynamická mapa přímo v rámci webu.
    • nebo to řekněte na rovinu – “pro zobrazení dynamické mapy klikněte sem”

 

Setkali jste se, nebo Vás napadá další řešení? Podělte se o něj v komentářích pod článkem.

Potřebujete-li pomoci s vložením mapy nebo jinou úpravou, obraťte se na mě. Rád Vám pomohu. Máte pocit, že by článek mohl někomu pomoci? Pošlete mu jej, nebo jej sdílejte. Uděláte mi velkou radost.